FAKÉZ ZENEKAR HONLAPJA

A zenélést találtuk a legjobb ürügynek, hogy barátainkkal együtt hódolhassunk hobbinknak.

 

 

Fakéz történet

 

 

 

(írta: valós történet alapján Taki )

 

(módosított változat)

 

 

 

Bevezető:

 

 

 

Ez a történet szolgáljon például mindenkinek, aki hisz a barátság összetartó erejében, legyen az ismerős, vagy még egyelőre ismeretlen.

(A bevezetőt is a Taki írta) 

 

 

 

A történet 

 

Amikor a történet elkezdődött Taki fiának, Gábornak még 3 évet kellet várnia magára, de Szűrős Mátyás már egy hónapja kikiáltotta a köztársaságot. Mi több már a berlini fal is leomlott. Vagyis 1989 novemberét írtuk.

Egy időben bár, de két, egymástól 1000 km-re lévő helyszínen, két ember agyában egyszerre indult be a „vezérhangya”.

 

Totyi  neszmely_179.jpg    délután 5 óra körül kopogtatott be az Ari Thököly úti keramikus műtermébe egy szokatlan formájú bőrönddel kezében.

-Úristen, csak nem kirúgott az asszony?

-          Nem teljesen, ez egy Weltklang B tenor saxophon, de otthon nem fújhatom, nagyon hangos, A feleségem nem engedi.

-          Arra gondoltam, hogy talán itt nálad!? Téged talán nem zavarna?

Totyi közben összeszereli a Weltklangot és a választható legrosszabbat, teszi a hangszerrel, megfújja.

-          Ez rettenetes, ez olyan, mint egy hajókürt.

-          Tessék egy kulcs, itt egy feltétellel mindig gyakorolhatsz.

-          Nos a feltételem: - Én soha ne legyek itt akkor. –

-          De egyedül olyan unalmas. –

Totyi próbál tovább skálázni, majd egy kényszeredett mosollyal búcsút int a sietve távozó Arinak.

 

Taki neszmely_435.jpg délután 5 óra tájt az akkor még NSZK-beli Hanau am Main városka szerény szállodai szobájában kezdte kibontogatni a szokatlan formájú csomagot. Egy 100 márkás Casio szintetizátor volt benne, 

aznap vette. Nagyon örült, hogy már novemberben sikerült beszerezni egy ilyen szép karácsonyi ajándékot keresztfiának.

-          Nem adhatom csak úgy oda neki, hogy egy kicsit sem értek hozzá.

-          No lássuk csak, hátha van egy jó használati leírás hozzá,kottával, példákkal-

-          Volt, méghozzá kitűnő.

Néhány nap elteltével már, a kitűnő használati leírásnak köszönhetően nagy önbizalommal váltogatta az akkordokat. Ha szóló is lenne már zenének is lehetne nevezni. Ám a szólók már keményebb diók.

-          Biztos, hogy nekem kéne játszani a szólókat is?

-          Egyedül nem megy.

Már alig várta, hogy hazautazzon és jöhet az első zenei találkozás.

Így is történt.

Totyi akkori munkahelyén, a rákoskerti Kucorgó téri TÜZÉP telep irodájában találkoztak először zenélési szándékkal a mindenre elszánt „muzsikusok”.

Ők ketten, belefeledkezve a hangok világába egy gyermekdal és egy zenekari signál előadhatónak ítélésével nem is sejtették, hogy valami nagyon jó és fontos dolog vette ott kezdetét.

További lendületet adott a novemberi kezdeményezésnek a Karácsony eljötte. Taki bizonytalanul,

mintha valami csodában bízna, adta át az öt éves Ferkónak a szintetizátort.

És megtörtént a csoda. 

-          LEGO nincs? Kérdezte a csalódott gyermek

-          Lesz-  és mint a villám csomagolta össze Taki az immár saját szintetizátorát.

Persze lett LEGO és lettek minden héten zenekari próbák. Hol máshol, mint a művészeteket pártoló Ari műtermében. Fiúk ugyan nem értették, hogy hol az összefüggés a művészet és az ő könnyednek nem mondható hangszerkezelésük között. Egy alkalommal a próbán látogatást tett Taki volt felesége Andi és nemes egyszerűséggel csupán ennyit mondott:

-          Úgy fogjátok azokat a hangszereket, mintha fából lenne a kezetek.

Lássuk be, igaza volt. Innentől kezdve volt keresztanya, volt név, és ami a legfontosabb volt zenekar.

 

A FAKÉZ együttes.                      

1990 februárjában nem kisebb esemény rázta meg a Thököly úti műterem feldíszített helyiségeiben készülődő vendégeket, minthogy a FAKÉZ együttes meghívást kapott a már nagyon régi hagyományokkal bíró farsangi jelmezbálra.

10 számos, frenetikus repertoárral kápráztatta el a nagyérdeműt a két fiú.

A baráti társaságban mindenki azzal dicsekedett, hogy már van saját kamarazenekarunk. Sőt a magukban belső indíttatást érző barátok be is kapcsolódtak a zenekari munkába. Így csatlakozott hozzánk a gyönyörű Julika, aki már a puszta jelenlétével is élét vette a két marcona férfi látványának. Julika volt a dizőz. Csak így egyszerűen. Julikával, sokkal színesebb lett az élet és egyben sokkal bonyolultabb is. Julika ugyanis igazi fürdőszoba énekes volt. Csakis a dallammal együtt énekelt, így aztán Totyiról gyakran „leszakadt” a víz. Nagyon sok szép dalt énekelt Julika a FAKÉZ együttessel. Csak néhányat ezek közül: Szeretni kell, Jó az álmodozás, A mi utcánk, Sétahajó, és a felejthetetlen, Add ide a didit, című számokat.

Igen, a FAKÉZ együttes volt ebben az irányban is.

1991-ben csatlakozott a FAKÉZHEZ Dobos Béla, aki az alapító tagok megítélése alapján gitárjátékával nem igazán tett sokat a zenekarhoz, ezzel szemben minden próba Julika általa történő meghódításának kísérletéről szólt. Mind zenélési, mind hódítási törekvéseit hamarosan feladta.

Nagyon sok bulin vett részt ezekben az időkben az immár 3 tagú FAKÉZ.

Legemlékezetesebb azonban az 1991-es siófoki buli volt, ahol a zsúfolásig telt 300 fős étteremben játszottunk egy db. 20 W-os erősítővel. A kanálcsörgés hangosabb volt. Viszont mindenki nagyon elegáns volt. A 8. szám után kértek fel nagyon diszkréten a távozásra. (kérd a történet részletes elmesélését.)

Aztán 1994-ben Julikát magánélete elszólította a FAKÉZ együttestől.

Köszönjük Julika.

 

Taki fejében nagyon rég óta motoszkált a gondolat, hogy most már ideje lenne egy igazán zeneértő ember, ráadásul régi barátot bevenni a csapatba. Hosszas nyomozói munka és meggyőzés eredményeként igazi áttörést jelentett Szepi   neszmely_040.jpg   megjelenése a FAKÉZ együttesben, 1995-ben. (kérd a történet részletes elmesélését.)

Helyére kerültek végre a hangok. Ismét énekszó zenget és gitárjátéka által megszínesedett a zenekari hangzás is. Gyorsan gyarapodott a repertoár. Mi több Taki tollából 1995.06.09.-én megszületett a zenekar szervezeti és működési szabályzata. (Megtekinthető)

 

Egyre több helyről érkeznek a felkérések. Angyali sziget, Bauwelt áruház, Savoyai kastély, Óbudai Idősek Otthona, Rákoskeresztúri szabadtéri esküvő, stb. (kérd a történetek részletes elmesélését.)

Nagy kedvet érez a fiatal generáció is. Az 1991-ben 16 éves Csabikais csatlakozik a fiúkhoz és 2 évig tagja zenekarnak, mint gitáros-énekes. Tevékenysége igencsak felpiszkálta a 60-as, 70-es évek rockzenéjére nagyon érzékeny Szepit és Takit. Ám a zenekari felállás behatárolta az irányzatokat. Talán Csabika nem is sejtette, de nagyon jól ültette el a magvakat.

Köszönjük Csabika.

 

Ezekben az időkben a következő számok szerepeltek (a teljesség igénye nélkül) a FAKÉZ repertoárokban: Alice, Besame Mucho, Gyanú, Are You Lonesome, Csókolj meg, Fiatal szerelmesek dala, Ballada Pour Adelene, Diana, Oh Carol, Hello Mary Lou, Zambézi, Love me Tender, Kori Rock, Késő Üzenet és még sok örökzöld.

Ebben az időben három szám felejthetetlen interpretációja a zenekarban rövid ideig madonnamikrofonjával éneklő Lajosnevéhez fűződik.  Ezek az Ohio, az O Sole Mio és a Diana című számok voltak. (kérd a történetek részletes elmesélését.)

Köszönjük Lajos, nyugodj békében. 

A FAKÉZ együttes megköszöni Arinak, nem csupán hogy fedelet adott, hanem azt a töretlen hitet, ahogy pártolta, gardírozta, támogatta a csapatot, ahogy egy igazi szponzor.

Köszönjük Ari.

 

Az 1960-as évek végéhez kell visszanyúlnunk. Ekkoriban tanult a 3 megszállott gitáros barát: Szepi, Poci és Fefe az E-Bán Stefánia féle Zeneoktatói Munkaközösség kitűnő gitároktatójánál Csepey Tibornál. Ugyan ebben az iskolában, de más helyszínen tanította Takit az Operettszínház remek dobosa, Riha Emil a dobverők kezelésére. Mégsem itt találkoztak először a fiúk, hanem Kálmán mutatta be őket egymásnak 1969-ben Takiék pincéjében, ahol hamarosan megkezdődött a közös zenélés. Persze úgy történt minden, ahogy ez lenni szokott ilyen korban. Katonaság, lányok, munka, és hipp-hopp nincs zenélés.

Eltelt 25 év és a szívekben egyre hevesebben dobogott a 60-as, 70-es évek rockzenéjének ritmusa. 11 éves FAKÉZ billentyűs múlttal Takiban kezdett összeállni a kép, hogy hogyan lehetne átlépni a szintetizátor adta ritmuskorlátokat. A végső lökést egy Blues kocsmalátogatás adta. Jó néhány sör adta bátorság után az ott szereplő neves zenekar frontembere megkérdezte, hogy nem akar-e a közönségből valaki beszállni? Taki akart. Még azt is megmondta, hogy a Hey Joe című számot szeretné kísérni. Nagy tapsot, és ami még ennél is fontosabb biztatást kapott a zenekartól. Lett is rövid időn belül dobfelszerelés. Martonosy Gyurihoz járt technikát feleleveníteni. 2001 januárjára pedig összeállt a majdnem teljes régi csapat.

 

Poci   neszmely_087.jpg  megnyerése az ügynek döntő fontosságú volt, hiszen az ő személyisége, énekhangja és gitártudása újabb színt vitt a csapatba. A megváltozott összetételű FAKÉZ együttesnek a fiúk az új felállásnak köszönhetően a „New FAKÉZ” jelzős nevet adták.

Legjobb példája a zenekar baráti kapcsolatokra épülő egységének, hogy a basszusgitárosi teendőket Pistilátta el akkoriban, aki soha életében nem basszusozott és saját bevallása szerint a vastag E húr hangját nem is hallotta. Ezzel szemben hihetetlenül lelkes volt. Szepi és Poci rengeteget tanítgatták ennek ellenére nagyon nehezen indult be az új formáció éppen a mély hangok hiánya miatt.

Bár Kálmán a hátra maradt hivatalos New FAKÉZ alapítási okiratban tagként szerepel az együttesben, mégsem lelhetjük valamely hangszer mögött. Ö egy egészen más feladatot szánt magának. De erről majd később.

 

Az új formáció első fellépése Szepi feleségének óvodájában volt „hibrid” formában, ami azt jelentette, hogy voltak Old FAKEZES számok és a fiúk  a dobos felállásban immár Creadence Clearwater Revival számokkal, próbálkoztak. Komoly elvi érvek és ellenérvek, összecsapása előzte meg azt a régi felállású kocsmai bulit, amit Totyi, Szepi és Taki tervelt ki aljasan, előre megfontolt anyagi szándékkal, mivel a Szepinek új gitárt kellett venni. A végeredmény lehangoló, mert a Pisti is ott volt. (kérd a történet részletes elmesélését.)

Sajnos Pisti egyre többet volt kórházban, míg végül teljesen leszakadt a csapatról és sajnos Ö már nincs közöttünk.

Köszönjük Pisti, nyugodj békében.

 

Az új formáció próbái immár Taki kis cégépületének pincéjében zajlódtak. Itt jelent meg először a magát kitűnő zongoristának nevező Poczta Béla. Nagyon rövid időn belül kiderült, hogy Béla enyhén szólva is lódított zongora játékát illetően, de e mellet Ő nem is volt a barátunk. A FAKÉZ együttesben pedig ez az egyetlen azonnali kizáró ok.

A szerencse azonban 2003-ban a basszusgitáros nélkül maradt együttes mellé állt. Safi neszmely_176.jpg  nem csupán precíz, pontos, telt basszusgitár játékával komplettírozott egy hagyományos felállású gitárcsapatot, hanem zenei ismeretével még az oly igényes Szepit is ámulatba ejtette, és akkor még nem is beszéltünk a zeneirodalomban tett jártasságáról. De ami a legfontosabb, a barátunkká vált. Végre értelmet és töltést kaptak a már hőn áhított Creadence számok

 

Mint a buldózer beindult a csapat. Végre olyan számok kerültek elő, amiket már rég szerettek a fiúk. Sok helyre ment a csapat bulizni. Így jutottak el a VW bogarasokhoz is. A bogaras klub egyik alelnöke Miki és a bogártulajdonosTaki régóta szerelmesei voltak a léghűtéses boxermotoroknak. Valószínű, hogy a bogaras bálig arra nem is gondoltak, hogy valaha közös hobbijuknak is együtt hódolnak majd egyszer. Pedig így történt. Volt már három kitűnő gitáros remek hanggal, egy saxophonos és egy dobos. Jött  Miki neszmely_247.jpg  és egy pillanat alatt mindenkinek a barátja lett, és lám egy hangzással megint gazdagabb lett a FAKÉZ együttes. Időről időre bontakoztak ki a zongora, orgona és egyéb szintetikus hangzások keze nyomán. A FAKÉZ 2004 óta bátran vállalkozik Mikinek köszönhetően igényes billentyűs hangzásokat tartalmazó számokra.

 

A FAKÉZ együttesnek már meg volt mindene. Két kitűnő szólóénekese, egy énekese, három gitárosa, billentyűse, saxophonosa, dobosa.  Egy női hang az igen, az nagyon feldobná a csapatot. Nem beszéltünk róla, de ahány ember jött az együttesbe annyi elképzelés, annyi arculat, annyi vonal. És a Kati neszmely_038.jpg     jött. Nagyon feldobta a csapatot. Hozta magával az elképzeléseit, az arculatát. Nagyon önkritikus volt. Énektanárhoz járt, képezte magát, gyakorolt és gyakorolt. Bealkonyult a kampó angol szövegeknek. Személyesen ellenőrizte a kiejtést minden fiúnál. Ritmusérzéke, mint az óramű. Taki is tőle tanul. Szinte érthetetlen, hogy tud mindenkinek a lelkébe látni. Csak egy igaz barát képes erre és még szép is. Ennél több jó már nem érheti a hajdani alapító tagokat.

 

Beindul a klubélet. Szilveszter, szabadtéri fesztivál, tóparti party, farsang, jótékonysági bál, jelmezbál, osztálytalálkozó, krumlibogárfesztivál, születésnapi buli, stb. Ugyan , hogy szólalhatna meg a FAKÉZ , ha Kálmán annak idején nem szán magának egy más feladatot. Ez a feladat pedig nem más mint a zenekar anyagi támogatása.

Köszönjük Kálmán.                                      

 

Noémi neszmely_243.jpg  addig-addig „vendégszerepelt” nálunk, míg a csapat tagja lett. Szépsége, fiatalsága, gyönyörű hangja nem csak a próbák hangulatát emeli, hanem a „színpadképet” is jelentősen javítja.

 

Már az a tény, hogy mi így nyolcan, barátok együtt vagyunk az is egy hihetetlenül jó dolog, de az, hogy sokan vannak, akik szeretnek, szívesen hallgatnak, néznek bennünket, eljönnek a bulikra, egyszóval a barátainkká válnak, az egyenesen csodálatos. Erről szól minden. 

 

Köszönjük KÖZÖNSÉG, köszönjük barátaink!!!

 

 

neszmely_002.jpg

Egy egész autóbusznyi "FAKÉZ barát"

TAKI alapító tag 2017.július 06.-án 28 év után kilépésével megszüntette a FAKÉZ nevű zenekart.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 6
Heti: 7
Havi: 17
Össz.: 38 453

Látogatottság növelés
Oldal: FAKÉZ múlt
FAKÉZ ZENEKAR HONLAPJA - © 2008 - 2024 - fakez.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »